ÖZ GÜVEN-SEN İŞ BAŞINDA
SÖZDE DEĞİL ÖZDE SENDİKACILIK

HAK İŞ konfederasyonuna bağlı ÖZ GÜVEN-SEN sendikası geçtiğimiz günlerde sağlık bakanlığının  kamu hastanelerinde çalışan 696 KHK kapsamında kadroya alınan işcilere kadroya alınırken imzalatılan belirsiz süreli iş sözleşmesinin 4. maddesi olan İŞCİNİN GÖREVİ VE YAPACAĞI iş maddesi yine sağlık bakanlığı tarafından tek taraflı olarak değiştirilmişti.

Bu gelişmenin ardından ÖZ GÜVEN-SEN  sendikası konuyu  yargıya taşımış olup sözleşmenin tek taraflı değiştirilmesinin kanuna  aykırı olduğunu  sonucunda  adı geçen bakanlık bünyesinde çalışan işcilerin mağduriyet yaşamamaları adına bir mücadeleye giriştiklerinin belirttiler. Konu hakkında görüştüğümüz ÖZ GÜVEN-SEN sendikası genel başkanı ÖMER YILMAZ yapılan uygulamanın hukuka aykırı olduğunu dile getirerek bu uygulama ile arkadaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları adına konuyu yargıya taşıdıklarını güvenlik görevlisi olarak çalışan arkadaşlarımızın zaten 5188 sayılı yasaya tabi oldukları için 5188 sayılı yasanın 16. maddesinde belirtildiği gibi özel güvenlik personelini kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz ibaresi bulunmaktadır.

Bu sebeple arkadaşlarımıza  tek taraflı imzalatılan sözleşme kanuna aykırıdır. Ancak bu aykırılığı kanun nazarında da kesinleştirmek adına dava süreci başlattık. Alacağımız  olumlu sonuç üyemiz olsun olmasın sağlık bakanlığında çalışan bütün güvenlik görevlisi arkadaşlarımıza ve diğer hizmet birimlerinde çalışan işci arkadaşlarımıza örnek olacaktır dedi.

Kaynak: http://www.guvenlikhaber.org/?Syf=18&Hbr=1122112&/SÖZDE-DEĞİL-ÖZDE-SENDİKACILIK